اسلاید شو

موس را روی مطلب نگه دارید )) *** به سایت خودتون خوش آمدید ** کاربران گرامی از طریق سایت ما راحت به سامانه های دولتی ، ارگانها و ادارات وصل شوید از سمت چپ منوی موضوعات سایت گزینه مورد نظر را انتخاب و وارد سامانه شوید به راحتی میتوانید فیش حقوقی خود را از سامانه مورد نظر دریافت نمایید. باتشکر مدیریت سایت اطلاعات عمومی !

مجموعه: سبک زندگی


بعضی از افراد باور دارند با بالا رفتن سن، دیگر نمی‌توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند اما این درست نیست و در واقع شامل حال مغز با اینهمه توانمندی‌هایی که دارد نمی‌شود! مغز شما این پتانسیل را دارد که سلول‌های جدید و ارتباط‌های عصبی تازه خلق کند، البته به این شرط که در معرض محرک‌های درستی قرار بگیرد. توانایی مغز برای تغییر، رشد و بهبود در طول زندگی، نروپلاستیسیتی (Neuroplasticity) نام دارد. عادت‌های روزانه‌ی شما بر چگونگی عملکرد مغزتان اثر می‌گذارند. قدم‌های زیادی وجود دارد که برای افزایش قدرت توانایی مغز در جهت تغییر و بهبود حافظه می‌توانید بردارید.

رژیم‌های کتوژنیک، این روزها مورد توجه عموم قرار گرفته‌اند چون ادعا می‌شود که برای سلامتی و کاهش وزن مفیدند. رژیم‌های کتوژنیک، کم کربوهیدرات و پُر چربی هستند. کاهش چشمگیر مصرف کربوهیدرات و جایگزین کردن آنها با چربی‌ها، بدن را در یک حالت متابولیکی قرار می‌دهد که به آن کتوسیس گفته می‌شود. کتوسیس، کارآمدی بدن در چربی سوزی به منظور تولید انرژی را افزایش داده و از چربی‌های موجود در کبد، کتون‌هایی تولید می‌کند که انرژی مورد نیاز مغز را تامین می‌کنند.

انجام تمرینات هوازی با شدت متوسط و تمرینات مقاومتی متعادل حداقل به مدت 45 دقیقه در هر جلسه و در بیشتر روزهای هفته، به نفع توانایی های ادراکی و حافظه‌ی شماست. تحقیقات نیز نشان داده اگر می‌خواهید چیزی را که همین الان یادگرفته‌اید خوب به خاطر بسپارید، باید 4 ساعت بعد ورزش کنید. افرادی که 4 ساعت بعد از یادگیری موضوعی ورزش کرده بودند، نسبت به آنهایی که فورا بعد از یادگیری ورزش کرده بودند، در یاد‌آوری اطلاعات 2 روز بعد بهتر عمل کردند. ورزش کردن همیشه هم دویدن و وزنه زدن نیست؛‌ پژوهش‌ها نشان داده اسب سواری نیز می‌تواند توانایی ادراکی کودکان را افزایش داده و رقصیدن هم می‌تواند علائم سالخوردگی مغز را به تاخیر بیندازد.

برنامه‌‌های ورزش و تمرین مغز منجر بهبود در انجام کارها می‌شود اما حافظه، هوش یا توانایی‌های ادراکی را تقویت نمی‌کند. اما تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای یاد گرفتن کُد گذاری‌ها و یاد آوری اطلاعات مهم استفاده کنید که به آنها ابزارهای یاد آورانه (mnemonic devices) می‌گویند. این متدها زمانی که نیاز دارید مثلا اسامی افراد یا یک رویداد مهم را به خاطر بسپارید می‌توانند ابرقدرتی برای شما باشند. یکی از این ابزارها، متد لوسی (loci) است که یک جور تصویر سازی ذهنی است. در این روش، شما باید یک سری از وسایل شاخص را که به شما در انتقال مطالب کمک می کنند به خاطر بسپارید.

تنها 25 دقیقه تمرین ذهن آگاهی و مدیتیشن و یوگا در روز، تاثیر مثبتی بر خلق و خو و عملکرد مغز و توانایی‌های ادراکی دارد. آیا از نوشتن یا عکس گرفتن لذت می‌برید؟ این سرگرمی‌ها می‌توانند به عنوان ابزاری برای کمک به یاد آوری خاطرات مفید باشند. اگر متوجه شده‌اید که یک سری از بوها آرام می‌شوید، می‌توانید از ابزار بو درمانی برای کاهش استرس استفاده کنید. عصاره‌ی رزماری هم رایحه‌ای آرامبخش دارد. در مطالعات انجام شده بچه‌هایی که در معرض رایحه‌هایی خاص قرار گرفته بودند، در مسابقات حافظه، نمرات بسیار بالاتری کسب کردند.


تاريخ : سه شنبه 12 دی 1396برچسب:سبک زندگی, تقویت حافظه, حافظه, ضعف حافظه, فشارخون, قدرت مغز, رژیم غذایی, | 11:16 | نويسنده : ماه |
محموعه: سبک زندگی
رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها

 در چه ظرفی رنگ‌ها را مخلوط کنید؟

بعد از پوشیدن دستكش مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را در یك ظرف غیرفلزی بریزید و بعد مقدار لازم از كرم اكسیدان را به آن اضافه كرده و در نهایت با قلم رنگ آنها را با هم مخلوط كنید تا تركیبی یكنواخت به دست آورید.

البته در مارک‌های مختلف رنگ‌مو ممکن است شماره رنگ‌ها کمی متفاوت باشد بهترین کار استفاده از کاتالوگ خود آن مارک از رنگ مو است.

از کجای سر شروع کنید؟

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید موهای‌تان را رنگ کنید، یعنی موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، باید بیشتر دقت کنید و به گونه‌ای رنگ کنید که روی هر تار مو رنگ كافی وجود داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم در شروع كار قسمت‌های انتهایی و طولی را رنگ كنید، طوری كه با ریشه مو 5/2 سانتی‌متر فاصله داشته باشد و 10 دقیقه صبر كنید (یعنی در ابتدا به ریشه‌ها کاری نداشته ‌باشید.) 10 دقیقه بعد رنگ را به ریشه مو بزنید و 30 دقیقه برای موهای نازك و 40 دقیقه برای موهای ضخیم صبر كنید. اما به طور عام در مورد تمامي رنگ‌ها به‌خصوص رنگ‌های روشن و مد روز، باید رنگ‌آمیزی را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید. به‌یاد داشته‌باشید در مورد رنگ‌های تیره یا پوشش‌دهنده موهای خاکستری و سفید بهتر است از جایی كه موی خاكستری یا روشن بیشتر است شروع کنید (معمولا از جلوی سر).
 


كدام رنگ را انتخاب كنید؟

۱- افراد با پوست تیره: رنگـ‌هـای شـرابی، مسـی، شـاه بلوطی، فنـدقی و آجری.

۲- افراد با پوست روشن: بـلوند خاكـستـری یـا صدفی، قهوه ای مات، بـلونـد دودی و های‌لایت آبی یا قرمز.

۳- افراد با پوست‌های گندمگون و برنزه: شـیـری، گـلبـهـی، مسـی، كـرم نـخـودی، قهوه ای، فندقی و عسلی.

۴- افراد با پوست‌های صورتی و سرخ: كرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره.

۵- افراد با چشم‌های آبی: آبی خاكستری، آبی تیره، قهوه ای و مشكی.

۶- افراد با چشم‌های كهربایی: طلایی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته.


برای رنگ کردن ریشه‌ها بدانید

وقتی موها سفید می‌شوند، کمترین رویش ریشه‌ها می‌تواند زیبایی موهای شما را خراب کند، به همین دلیل کسانی هستند که ترجیح می‌دهند که خیلی زود به زود ریشه‌ها را رنگ کنند. برای این کار اول از همه فقط به ریشه‌ها رنگ بزنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد رنگ مو را تا انتهای نوک ساقه بکشید و چند دقیقه صبر کنید و سپس آب بکشید. اگر بیشتر موهای‌تان سفید است اول از جلوی سر شروع به رنگ کردن کنید بعد جاهای دیگر را. اگر شقیقه‌ها سفید بودند اول شقیقه‌ها و بعد از پشت سر شروع کنید. در کل هر جا که سفیدی بیشتر بود اول آنجا را رنگ کنید و بعد جاهای دیگر را. اگر هم سفیدی موهای‌تان کم است ابتدا از پشت سر و از ریشه شروع به رنگ کردن کنید، بعد بغل‌ها و سپس جلوی سر را، چراكه جلوی سر حرارت بیشتری دارد.

رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها
راهنمایی برای تغییر رنگ های مختلف مو

1. تیره کردن موهای دکلره بلوند:

از ترکیب 2 رنگ سری گرم(شکلاتی و طلايی) شماره ۳ یا ۴ استفاده کرده با اکسیدان شماره يك مخلوط می‌کنیم و موها را رنگ می‌کنیم.

2. تغییر رنگ موهای آلبالويی یا شرابی که بعد از مدتی به رنگ قرمز(زنگ زده) تغییر پیدا کرده:

اگر می‌خواهید موها را قهوه ای یا زیتونی تیره کنید باید موها را دکلره کنید و از رنگ سری طبیعی و زیتونی به نسبت مساوی با اکسیدان يك و کمی آب مخلوط و موها را رنگ کنید، در صورتی که می‌خواهید رنگ را از روی مو پاک کرده و موها را روشن کنید باید به یک متخصص مراجعه کنید، زیرا استفاده از ماده «remover» نیاز به تخصص و مهارت دارد.

3. موهای مش شده‌ای که می‌خواهیم رنگ آن را یکدست کنیم:

رنگn3 و3 w را به نسبت ۲ به يك با کمی اکسیدان و آب به اندازه ای که به شکل ماست شل در بیاید، مخلوط کرده، تکه‌های مش را جداگانه با این مخلوط رنگ می‌کنیم وقتی به اندازه کافی تیره شد موها را شسته وبا رنگ دلخواه رنگ می‌کنیم.

4. مویی که با دکلره بلوند و زرد شده است:

يك قاشق پودردکلره+کمی اکسیدان شماره يك+ به مقدار يك کف دست شامپو+آب را با هم مخلوط کرده و روی موی خیس می‌زنیم و ۵ دقیقه صبر می‌کنیم ،موها را شسته و با فرمول زیر رنگساژ می‌کنیم: 

W4به اندازه یک نخود+9 c یک بند انگشت +چند قطره اکسیدان+آب به اندازه ای که به شکل دوغ شود یا A9+c10 هر کدام يك بند انگشت+چند قطره اکسیدان+آب به اندازه ای که به شکل دوغ شود.

دقت کنید باید در رنگساژ بسته به حجم مو از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ‌های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.


رنگ كردن به موها آسيب مي‌زند؟

استفاده از رنگ‌مو به دفعات محدود آسيب چنداني به موها نمي‌زند و عارضه‌اي به دنبال نخواهد داشت ولي اگر از رنگ مو به دفعات زياد استفاده كنيد، به مرور جنس موهاي شما خراب مي‌شود، در واقع عارضه‌ اصلي رنگ مو، خراب شدن جنس موهاست و چندان باعث ريزش مو نمي‌شود مگر اينكه آنقدر موهاي‌تان را طي سال رنگ كنيد كه ريشه موها دچار آسيب شوند، به‌طور كلي به خانم‌ها پيشنهاد مي‌كنم كه سالي بيش از پنج يا شش بار موهاي‌شان را رنگ نكنند. اگر بيش از اين حد از رنگ مو استفاده كنيد جنس موهاي‌تان به مرور، كاملا خراب مي‌شود و موهاي شما طراوت و شادابي خود را از دست مي‌دهند، موها حالتي مرده پيدا مي‌كنند و احتمال به وجود آمدن موخره بيشتر مي‌شود. 

رنگ کردن موها را کلفت نمی‌کند

بسياري از خانم‌هايي كه موهاي خيلي نرم و نازكي دارند، فكر مي‌كنند با رنگ كردن مشكل موهاي آ‌نها حل مي‌شود. بايد بدانيد رنگ كردن مو، باعث كلفتي موها نمي‌شود. اگر موهاي فوق‌العاده نرم‌ و بدون حالت داريد، بايد ابتدا دليل اين نرمي و نازكي بيش از حد را پيدا كنيد و باتوجه به آن علت‌، موهاي خود را درمان كنيد. بعضي افراد به دليل زمينه ژنتيك موهاي بسيار نازك دارند. درمان در اين صورت بسيار مشكل است، نازكي مو در بعضي افراد نيز به خاطر بيماري‌هايي مثل كم‌خوني، بيماري‌هاي تيروئيد، كمبود تغذيه‌ و... است، بنابراين بهترين راه حل براي نازكي بيش از حد موها، درمان بيماري‌ زمينه‌اي است ولي اينكه بخواهيد با رنگ كردن موهاي نرم و نازك خود را به حالت طبيعي برگردانيد محال است.
رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها

رنگ كردن باعث سفيدي مو مي‌شود؟

در دنيا هنوز علت‌هاي اصلي سفيد شدن مو كاملا شناخته نشده است و تاكنون محققان فقط بعضي از علت‌هاي سفيدي مو را شناخته‌اند. يكي از مهم‌ترين اين علت‌ها ژنتيك است. موي بعضي از افراد به‌طور ژنتيك زودتر سفيد مي‌شود و موي بعضي ديرتر. بعضي از بيماري‌هاي خاص مثل بيماري‌هاي غدد داخلي، بيماري‌هاي سيستم عصبي، شوك‌هاي جسمي و رواني و... نيز مي‌توانند باعث سفيدي زودرس موها شوند كه البته با بهبود بيماري، مو به‌طور موقتي يا هميشگي و فقط در موهاي تازه رشد كرده، رنگ طبيعي خود را به دست مي‌آورد و موهايي كه قبلا رشد كرده‌اند، سفيد مي‌مانند.

از چه اكسيداني استفاده كنيد

معمولا هرچيزي كه براي موهاي‌تان استفاده مي‌كنيد از شامپو و ژل گرفته تا رنگ مو بايد داراي PH خنثي باشد، يعني نبايد قليايي باشد. اگر به سلامت موهاي‌تان اهميت مي‌دهيد بهتر است از اكسيدان‌هايي با درصد پايين‌تراستفاده كنيد، همچنين هنگام رنگ كردن نبايد بيش از حد نياز از اكسيدان استفاده كنيد، چون استفاده از اكسيدان به مقدار زياد، سولفور مو را خارج مي‌كند. از دست رفتن سولفور مو نيز باعث زبري و نازكي تارهاي مو مي‌شود به همين دليل توصيه مي‌كنيم كه از اكسيدان‌هايي با درجه كمتر از 30 استفاده كنيد.

رنگ موي گران بهتر است؟

من توصيه مي‌كنم كه هنگام خريد رنگ مو فقط به علامت استاندارد آن توجه كنيد. مهم اين است كه رنگ از نظر وزارت بهداشت استاندارد شناخته شود هرقدر ارزان قيمت باشد و در اين صورت واقعا با يك رنگ موي خارجي گران‌قيمت چندان فرقي ندارد. شايد تنها تفاوت در عطر و بوي رنگ باشد و نگهدارنده‌هاي متفاوتي داشته باشند ولي در كيفيت آنها واقعا تفاوتي وجود ندارد. از آنجاكه يكي از خطرات استفاده از رنگ مو،‌ احتمال حساسيت است، از خريدن رنگ‌هاي غير استاندارد با مارك‌هاي متفرقه واقعا خودداري كنيد چون در اين رنگ‌ها مواد حساسيت‌زاي بيشتري وجود دارد.
 
منبع:برترین ها


تاريخ : دو شنبه 4 دی 1396برچسب:سبک زندگی, رنگ مو, مو, آرایشگاه, آرایش, اکسیدان, رنگ اکسیدان, n4, رنگ n2, رنگn3 , | 23:19 | نويسنده : ماه |
مجموعه: سبک زندگی
 
هفته نامه کرگدن - سپیده سرمدی: تهران تا پیش از پایتخت شدن، شهر کوچکی بود که تنها پانزده هزار نفر جمعیت داشت بیراه نیست اگر بگوییم تهران را همه اقوام ایران در طول دو قرن گذشته با هم ساخته اند. زمان زیادی نگذشته از روزی که جسد هفت هزارساله زنی در منطقه مولوی کشف شد و تهران از سکونتگاهی که از سده هفتم هجری قمری شناخته می شد، تبدیل شد به زیستگاهی با عمری چندهزار ساله. با این حال در متون تاریخی، پیش تر از اوایل قرن هفتم نامی از تهران نیامده و آن موقع هم تنها دهی از دهات بزرگ ری بوده است که 300 سال بعد از آن، یعنی در عصر شاه طهماسب صفوی، دورش را حصار می کشند و برای خودش شهری می شود.

آمده است که پیش از حصارکشی دور تهران، گروهی از اهالی ری به آن کوچ کرده و در آن جا ساکن شده بودند؛ اما می توان اولین مهاجرت بزرگ به تهران را در دوره آقامحمدخان و زمانی دانست که لشکریانش ایالت فارس را تصرف کردند. آن طور که نوشته اند در آن زمان دوازده هزار خانواده لر را از فارس به تهران کوچ می دهند. پژوهشگرانی که درباره ساختار اجتماعی تهران مطالعه کرده اند، معتقدند آقامحمدخان قاجار از اساس تهران چند هزار نفری را به سبب نزدیکی به استرآباد و مازندران که موطن ایل قاجار بود، همچنین به سبب اقامت ایل های هواخواه خود، به ویژه افشارهای ساکن در ساوجبلاغ و عرب های ورامین، به پایتختی برگزید و دستور داد «مهندسان، بنایان، نجاران و سنگ تراشان مهارت پیشه را از دارالسلطنه اصفهان به دارالسلطنه طهران» بیاورند.
از نقشه اش که در سال 1238 خورشیدی از تهران رسم شده و در آن نام بعضی کوچه ها و محله ها برگرفته از نام اقوام و طوایف غیرتهرانی است، استنباط می شود خانوارهای روسای ایل هایی که در زمان آقامحمدخان و فتحعلی شاه در پایتخت جدید اسکان داده شدند در این مناطق زندگی می کردند؛ مانند کوچه شیرازی ها و کوچه افشارها و محله عرب ها در شمال غربی محله عودلاجان، کوچه و حمام قراقانی ها در محله چال میدان، کوچه شام بیاتی ها در شمال عودلاجان، کوچه خدابنده لو در غرب عودلاجان، محله باجمانلوها در شمال غرب محله سنگلج و تکیه و محله قمی ها در سنگلج که همگی محله های خوب و به اصطلاح «سرآب» به شمار می آمدند.

پس از آقامحمدخان و در دوران سلطنت شاهان دیگر قاجار، با آمدن گروهی از اعیان و اشراف شهرهای دیگر به تهران و مهاجرت مردم ایالات و ولایات مختلف ایران و سرزمین های متصرفه به تهران و برقراری روابط خارجی و ایجاد سفارتخانه های کشورهای مختلف، شهر تهران گسترش یافت و به صورت جامعه ای شهری درآمد. در سال 1269 هجری قمری، تهران به پنج محله ارگ، عودلاجان، بازار، سنگلج و چال میدان در داخل شهر و نیز آبادی هایی بیرون دروازه های تهران تقسیم می شد. هر یک از محله ها، به جز محله ارگ، بنابر موقعیت خاص شان گذرها، پاتوغ ها و کوچه هایی را در بر می گرفت که میان آنها نیز اسامی مهاجران شهرهای دیگر به چشم می خورد؛ مثل کوچه خراقانی ها در محله بازار یا کوچه افشارها در سنگلج یا کوچه قرقانی ها در گذر افشارها، کوچه عرب ها در گذر دباغخانه و کوچه ترکمان ها در گذر پایین. همچنین کوچه کرمانی ها و کوچه قمی ها در گذر پایین در محله سنگلج.

در آماری که عبدالغفار نجم الدوله هفده سال بعد در 1286 ق داده، جمعیت تهران پراکنده در محله های ششگانه جمعا 155 هزار و 736 تن بوده که از این تعداد 8480 نفر سپاهی و بقیه رعیت بوده اند. رعیت از طایفه قاجار، اصفهانی، آذربایجانی، کاشانی، شیرازی، عرقی و مانند آن ها ترکیب شده بود که شمار کاشانی ها بیش از  دیگران بود. در همان سال ارگ کوچک ترین محله تهران بود و در آن به جز خانواده سلطنتی و صدراعظم و رعیت، برخی از امرا، خوانین، علما و فضلا نیز زندگی می کردند. در همین محله ترکمن ها نیز سی و سه باب خانه داشتند و شماری از ارامنه هم در آنجا خانه داشتند.
حدود بیست سال بعد در دوره سلطنت مظفرالدین شاه، یکی از خدمتگزاران دولت به نام حسن اخضر علیشاه، بنا بر خواست  مختارالسلطنه وزیر اداره نظمیه وقت، مشغول تهیه آمار از شهر تهران شد که به انجام رساندنش سه سال زمان برد. در آمار او به کوچه های محلات دارالخلافه مظفری نام هایی از اقوام و مهاجران شهرهای دیگری نیز اضافه شده بود؛ مانند کوچه رشتی ها و کوچه کُردها. جمعیت تهرانی تبار پایتخت بیشتر در محله های عودلاجان، چال میدان و بازار زندگی می کردند. محله سنگلج اما از محله های غیرتهرانی نشین به شمار می رفت. اصفهانی ها و آذربایجانی ها در آن زمان بیشترین شمار از جمعیت غیرتهرانی را داشتند.

در سال 1306 خورشیدی، 202 نوع شغل مشخص در تهران فعال بود و در سرشماری سال 1311 خورشیدی جمعا 334 شغل گوناگون در تهران دایر بود. دسته بندی این مشاغل از این قرار بود: 151 صنعت و حرفه، چهار پیشه حمل و نقل، 163 پیشه مربوط به کسب و تجارت و شانزده شغل متفرقه مانند کمپانی بیمه، کلوپ ورزشی، مسافرخانه، سینما، تئاتر، مطب، کارخانه چراغ برقی و مانند آن ها. اعضای هر یک از حرفه های قدیم تهران معمولا از صاحبان حرفه یک یا دو شهر بودند؛ مثلا اعضای صنف خباز تهران بیشتر مشهدی و قمی بودند. مازندرانی ها کار و کاسبی را با کیسه کشی حمان یا حلاجی و لحاف دوزی در تهران آغاز می کردند و پس از چندی گرمابه می خریدند و گرمابه داری می کردند، یا به خرید و فروش و تجارت پشم و پنبه می پرداختند.
قزوینی ها با کالاهای تولید قزوین مانند قاشق و ملاقه چوبی به تهران می آمدند و بعد خرازی فروش می شدند. کاشی ها و نطنزی ها به آب آلوفروشی و تون تابی و شاه توت و آب زرشک فروشی و خانه شاگردی می پرداختند. هم شهری های هم شغل عمدتا در قهوه خانه هایی خاص پاتوغ داشتند. پیشه وران و صنعتگران هر روز پس از دست کشیدن از کار روزانه و در ایام و اوقات تعطیل و فراغت در قهوه خانه ها  جمع می شدند و ساعت ها به گفت و گو و تبادل نظر درباره کارهای روزمره اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و رد و بدل کردن اطلاعات می پرداختند و مسائل صنفی و شغلی را با هم در میان می گذاشتند و به کاریابی و کار راه اندازی می پرداختند.

تهران تا پیش از پایتخت شدن، در سال 1164 خورشیدی، شهر کوچکی بود که تنها پانزده هزار نفر جمعیت داشت. پس بیراه نیست اگر بگوییم تهران را همه اهالی و همه اقوام ایران در طول دو قرن گذشته با هم ساخته اند. اگر به نتایج سرشماری ها نگاهی بیندازیم خواهیم دید که در تهران امروز آذربایجانی ها دومین گروه بزرگ قومی تهران پس از اقوام فارسی زبان هستند. فارس ها- یعنی اهالی همه شهرهای فارس زبان ایران همچون اصفهان و شیراز و مشهد و یزد و  کرمان و...- بیش از شصت درصد جمعیت تهرانند. آذری های تهران حدود بیست و پنج درصد جمعیت این شهر را تشکیل می دهند که در سراسر کلانشهر تهران پراکنده اند.

با این حال هنوز محله هایی که نامگذاری اش را هم آذری ها انجام داده اند، در تهران وجود دارند؛ مثل یاخچی آباد. بعد از آن ها براساس سرشماری های موجود مازندرانی ها با دو میلیون نفر جمعیت سومین قوم بزرگ تهران را تشکیل می دهند. گیلک ها، لرها، کردها، عرب ها و افغان ها هم هرکدام سهمی از جمعیت تهران امروز را مال خود کرده اند. گفته می شود بیشتر از نیمی از ساکنان تهران در دو نسل اخیر به تهران مهاجرت کرده اند و این یعنی پایتخت پیر ما دارد نسل سوم این مهاجران را در خود پرورش می دهد. نسل نویی که دیگر خود را اهل این شهر می دانند و به آن تعلق خاطر دارند. و به نظر می رسد در پی ساختن شهر بهتری هستند.


صفحه قبل 1 صفحه بعد
مترجم سایت

مترجم سایت

کد اخبار