اسلاید شو

موس را روی مطلب نگه دارید )) *** به سایت خودتون خوش آمدید ** کاربران گرامی از طریق سایت ما راحت به سامانه های دولتی ، ارگانها و ادارات وصل شوید از سمت چپ منوی موضوعات سایت گزینه مورد نظر را انتخاب و وارد سامانه شوید به راحتی میتوانید فیش حقوقی خود را از سامانه مورد نظر دریافت نمایید. باتشکر مدیریت سایت اطلاعات عمومی !
ازمایشگاه

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر احمد میمندی در ارتباط با بحران تشخیص آزمایشگاهی بروسلوز اظهارداشت: سال‌هاست آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی کشور به واسطه استفاده از کیت‌ها و معرف‌های تشخیصی آزمایشات رایت و حتی ویدال تولید داخل کشور با نام انستیتو پاستور و پیش از آن با نام انستیتو رازی آشنا هستند و تقریبا تمام آزمایشگاه‌های کشور اعم از بخش دولتی و خصوصی از محصولات این موسسات صاحب نام کشور استفاده می‌کردند.

وی افزود: در قیاس با محصولات وارداتی ساخت دیگر کشورها و با توجه به قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول این محصولات بر اساس نتایج حاصله از ارزیابی‌های خارجی کیفیت و نیز اظهارات مصرف کنندگان و جایگاه آنها در حوزه تشخیص، پیگیری و با توجه به اقدامات متناسب درمانی در حوزه بالینی محصولات مشابه هیچ شرکت خارجی طی سالیان گذشته یارای رقابت با این محصولات را نداشته است.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: به همین دلیل به‌دنبال تعطیلی خط تولید موسسه رازی کرج، تنها محصول ایرانی موجود در بازار بدون رقیب باقی ماند، تا اینکه از مدتی قبل به دلایلی نامشخص و بدون وجود کیت جایگزین، تولید این محصولات وطنی ساخت موسسه پاستور نیز کاملا متوقف شد.

میمندی عنوان کرد: متاسفانه متولیان امر ، از اداره کل تجهیزات پزشکی گرفته تا آزمایشگاه مرجع سلامت بدون توجه به کمبودهای حاصله، پس از حدود یک سال هنوز هم قادر به حل مشکل فقدان این محصولات نبوده و در قبال اعتراضات آزمایشگاه‌ها، خود را به نشنیدن زده و پاسخگو نیستند.

وی بیان داشت: این در حالی بوده که روزانه پزشکان زیادی هنگام مواجهه با بیماران مشکوک به تب مالت، به‌عنوان اولین قدم، اقدام به درخواست یک یا چند تست از آزمایش‌های خانواده رایت می‌کنند و مطابق با راهنمای بالینی تشخیص تب مالت که از سوی وزارت بهداشت تدوین شده است، اولین گام جهت شناسایی بیماران مبتلا به بروسلوز ، استفاده از روش‌های سرولوژیک مبتنی بر آگلوتیناسیون است.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: حال سئوال مهم این بوده، در کشوری که بروسلا و تب مالت نسبتا شایع است، چگونه باید به تشخیص رسید تا کمترین هزینه به مردم، نظام سلامت و بیمه ها تحمیل شود، آیا متولیان امر توان پیش بینی چنین کمبود و نقصانی را نداشتند.

میمندی اظهارداشت: نقش اداره کل تجهیزات پزشکی در آینده نگری تامین محصولات آزمایشگاهی و حفظ ثبات در بازار عرضه و توزیع چیست و آیا کارنامه مقبولی نزد. ۵ هزار آزمایشگاه فعال در کشور به دست آورده است. آیا مرکز مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت، از فقدان کیت‌های تشخیصی رایت و ویدال مطلع است یا اساسا اگر به فریاد آزمایشگاهیان توجه نمی‌کند، صدای پزشکان، درمانگران و متخصصین عفونی را نیز نمی‌شنود؟

وی بیان داشت: شنیده‌ها حاکی از این است که متولیان امر به دنبال تشویق شرکت‌های آزمایشگاهی به واردات این محصولات از خارج از کشور هستند تا باز هم عرصه را بر تولیدات داخلی تنگ کنند و بازار مواد آزمایشگاهی را عرصه جولان محصولات وارداتی کنند.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تصریح کرد: آیا مسئولین امر به افزایش تصاعدی نرخ ارز و قیمت تمام شده این محصولات وارداتی و هزینه تحمیلی به آزمایشگاه‌ها توجه دارند.

میمندی گفت: چرا به رغم حضور فعال متخصصین حوزه تحقیق و تولید و علیرغم وجود دانش مناسب و تجهیزات لازم ، ناگهان نفس تولید یکی از قدیمی‌ترین و پرسابقه ترین محصولات مورد استفاده در آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی آنهم در زمانیکه دم از حمایت از تولید کننده داخلی و لزوم ممانعت از خروج ارز از کشور می‌زنیم به خفگی می‌گراید.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با بیان اینکه آیا رفتار برخی دست اندرکاران حیطه سلامت کاملا در ضدیت با رویکرد کلان اقتصاد مقاومتی نیست، خاطرنشان کرد: به نظر می‌آید مدیریت بحران در این پهنه بهداشتی نیز دچار مشکل اساسی شده است.تاريخ : یک شنبه 29 بهمن 1396برچسب:بهداشت, درمان, تب مالت, انستیتو پاستور, تجهیزات پزشکی, علوم آزمایشگاهی, | 20:29 | نويسنده : ماه |
آنفلوآنزای پرندگان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
هنوز موردی از ابتلای انسان به ویروس آنفلوانزای پرندگان در کشور گزارش نشده و این در حالی است که وزارت بهداشت، توصیه ها و مراقبت های لازم را مکرر به هموطنان گوشزد می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال شایع شدن ویروس آنفلوانزای پرندگان در بین طیور و خسارت هایی که در پی داشته است، موضوع ابتلای انسان به این ویروس بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و در این بین، صحبت هایی مطرح می شود که هیچ گونه مبنای علمی ندارد. در همین حال، وزارت بهداشت، توصیه های لازم را به هموطنان داشته است.

دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت: ویروس های آنفلوانزای پرندگان پیچیده و گوناگون هستند، برخی از این ویروس ها بدون علامت هستند اما ورود آن به بدن انسان و فعال شدن آن امر ساده ای نیست و همه چیز باید دست به دست هم دهد تا این امر محقق شود اما اگر ابتلا صورت بگیرد می تواند حالت انفجاری ایجاد کند و مرگ و میر بزرگی را باعث شود.

وی افزود: خاستگاه ویروس آنفلوانزای پرندگان کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا بوده از سوی دیگر این ویروس ها زمانی که از خاستگاه خود به کشور دیگری منتقل می شوند یعنی ویروس قوی تر شده و شانس گسترش بیماری نیز بیشتر می شود لذا شانس اینکه انسان را گرفتار کند نیز به همان اندازه بیشتر می شود، حال کسانی که با پرندگان ارتباط دارند احتمال آلوده شدن به بیماری انفلوانزای پرندگان در آنها نیز بیشتر است.

گویا ادامه داد: ابتلا به آنفلوانزای پرندگان از راه خوردن آخرین راه ابتلا به این بیماری است برعکس کسانی که ارتباط مستقیم با پرندگان دارند شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

وی افزود: ما تا به حال گزارشی درباره ابتلا انسان به بیماری آنفلوانزای پرندگان دریافت نکرده ایم، ما در حال حاضر با دو ویروس آنفلوانزا مواجه هستیم که یکی در گیلان دیده شده و البته خاستگاه اصلی آن چین بوده و امسال چند کشور مختلف را درگیر کرده و توانسته سد انسانی را بشکند و مرگ و میر بالایی در چین داشته بطوریکه ۳۰ درصد از کسانی که به بیماری آنفلوانزای پرندگان مبتلا شده اند را به کام مرگ کشانده است.

رئیس مرکز مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، گفت: مهمترین نکته برای ابتلا به این بیماری تماس با پرندگان است، برخی در خانه از پرندگان نگهداری می کنند، برخی پرندگان مهاجر را شکار می کنند و یا حتی ذبح می کنند و برخی نیز فروش این پرندگان در بازار انجام داده و پاره ای نیز این پرندگان را در اختیار کودکان می گذارند تا با آنها بازی کنند لذا این موارد می تواند از عمده دلایل ابتلا به آنفلوانزای پرندگان باشد.

وی تاکید کرد: تیم واکنش سریع بیش از همه تحت ریسک ابتلا به این بیماری است و در مرحله بعد کسانی قرار دارند که در مزارع آلوده به این ویروس کار می کنند این دو گروه واکسن، دارو دریافت کرده و حتی یک دوره قرنطینه ۱۰ روزه را خواهند داشت تا مطمئن شویم که به آنفلوانزای پرندگان مبتلا نشده اند.

دکتر صفرعلی ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، گفت: ویروس آنفلونزای پرندگان دارای ویژگی خاص خود است لذا عبور آن از یک گونه به گونه دیگر عمدتا به سختی صورت می گیرد اما غیرممکن نیست.

وی افزود: ویروس آنفلوانزای تیپ A در پرندگان باعث ابتلا به بیماری است لیکن اگر به این ویروس اجازه فعالیت داده شود می تواند به سرعت محیط وسیعی را آلوده کند.

ماکنعلی گفت: سیستم مراقب های بین المللی که شبیه به سیستم هواشناسی است و مرکزیت آن در بلژیک است مشخص شده که از سال ۲۰۱۴ حدود ۶۷ کشور به ویروس آنفلوانزای پرندگان آلوده شده اند، در حال حاضر در منطقه و در جنوب عربستان سعودی و عراق مزارع صنعتی آن به این ویروس آلوده شده و همچنین در افغانستان نیز ۷ استان درگیر این ویروس هستند، در اتحادیه اروپا از جمله انگلستان نیز شیوع این بیماری گزارش شده است.

وی ادامه داد: ۲۳۰۰ قطعه از پرندگان در ایران نیز به این ویروس مبتلا و امحا شدند در حال حاضر همه اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع این بیماری در کشور انجام شده و در مجموع این بیماری در کشور تحت کنترل است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: ما به محض آنکه مشکوک شویم که این بیماری مزرعه ای را درگیر کرده به سرعت اقدامات لازم را برای شناسایی و پاکسازی انجام می دهیم.

وی افزود: میادین عملیاتی ما سه دسته هستند، مجموعه اقداماتی که در حیات وحش و با هماهنگی با محیط زیست انجام می دهیم به این صورت که اگر از یک گونه ۵ پرنده تلف شود و در سایر گونه ها ۱۰ مورد تلفات گزارش شود، آزمایش صورت گرفته و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش به ابتلای به این بیماری، محل به سرعت پاکسازی می شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، گفت: میدان اول عملیات، پرندگان مقیم و مهاجم است، در مرحله دوم روستاهایی که طیور نگهداری می کنند و میدان سوم عملیات در مزارع مرغ تخمگذار است، که کنترل آن دشوار است زیرا ما جزو ۱۰ کشور برتر تولید تخم مرغ در دنیا هستیم.

ماکنعلی افزود: کاهش تولید تخم مرغ، کاهش مصرف دان و آب و نیز وجود تلفات غیر معمول از جمله علائم ابتلای مزرعه مرغ های تخم گذار به ویروس آنفلوانزای پرندگان است. حال کشاورزان باید پس از مشاهده این علائم موضوع را به سرعت گزارش کنند و تاخیر بیش از ۴۸ ساعت موجب آلوده شدن بیشتر محیط می شود و در این شرایط کنترل فضا دشوار می شود.

او گفت: چالش های فراروی ما در کنترل این بیماری نخست خود بیماری است زیرا این ویروس از پیچیدگی خاصی برخوردار است و در مرحله بعد اعمال معیارهای کنترلی است، در دنیا دیگر کودها به صورت خام استفاده نمی شود لذا یکی از چالش های ما مبحثی تحت عنوان سالم سازی کود است که عملا در کشور نداریم، دوم فرآیند کنترل بیماری ساختار مزرعه است زیرا در ایران میزان تراکم آن بالاست، از سوی دیگر ورود ویروس توسط پرندگان مهاجر نیز دور از ذهن نیست که همین امر کنترل این بیماری را دشوار می کند.

دکتر مسعودی رئیس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: هر سال بر اساس دستور عملی تحت عنوان پیشگیری نسبت به افزایش بازدیدها در تالاب ها و مزارع اقدامات لازم انجام می شود.

وی افزود: ما اگر به موارد مشکوکی برخورد کنیم به سرعت نسبت به جمع آوری و آزمایش اقدام می کنیم.

مسعودی ادامه داد: مردم هرکجا پرنده وحشی دیدند که قدرت پرواز ندارد به هیچ عنوان به آن نزدیک نشوند و در صورت مواجه شدن با لاشه آن پرنده موارد را به سرعت گزارش دهند.تاريخ : شنبه 28 بهمن 1396برچسب:اخبار, خبر, سلامت, آنفلوانزا, آنفلوانزای پرندگان, بهداشت, طیور, بیماری های واگیردار, | 20:21 | نويسنده : ماه |

حذف 160 قلم داروی مسکن از لیست بیمه ها/ داروهای غیر ضرور از لیست بیمه حذف

می شونداخبار,اخبار پزشکی,دارو

به گزارش میزان، سیامک مره صدق با تاکید بر اینکه ۱۶۰ قلم دارو‌های حذف‌شده از لیست بیمه‌ها مسکن‌هایی هستند که تجویز آن‌ها غیرضروری است، گفت: به این دارو‌ها در اصطلاح علمی OTC گفته می‌شود که بدون نسخه به فروش می‌رسند، به این معنا که برای درمان بیماری خاصی کاربری ندارند و تنها حالت مسکن داشته و اثر درمانی چندانی نیز بر آن‌ها مترتب نیست، ضمن اینکه عوارض جانبی زیادی هم ندارند، از سوی دیگر این دارو‌ها پرمصرف هستند و همین امر باعث می‌شود که چنانچه شرایط آن‌ها به طرف بازار آزاد حرکت کند، رقابت بین تولیدکنندگان آن‌ها افزایش یافته و قیمت‌هایشان کاهش پیدا کند.

 

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اتفاق دیگری که در پی حذف این دارو‌ها از لیست بیمه‌ها می‌افتد، این است که، استفاده نکردن این دارو‌ها به سلامت افراد لطمه‌ای وارد نمی‌کند، چراکه در درمان بیماری خاصی بکار نمی‌روند همچون استامینوفن که یک داروی مسکن بوده و در درمان بیماری خاصی کاربرد نداشته و کاهش مصرف آن نیز مانع از بروز عوارض می‌شود.

 

وی تاکید کرد: حذف دارو‌های پیشنهادی از لیست بیمه‌ها آسیبی به حوزه سلامت نمی‌رساند، بنابراین تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن دارو‌ها باید بر حسب اولویت‌های حوزه سلامت صورت بگیرد، بنابراین تجویز دارو‌های ضروری بهتر از دارو‌هایی است که نقش چندانی در درمان بیماری‌ها ندارند.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: این نکته مهمی است که مصرف دارو‌های OTC در ایران چندین برابر بیشتر از کشور‌هایی است که از نظر بهداشت و درمان وضعیت بهتری دارند، بنابراین حذف این دارو‌ها از لیست بیمه‌ها خطری را در پی ندارد.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح کرد: البته حذف دارو‌های پیشنهادی از لیست بیمه‌ها باید بعد از بررسی‌های لازم از سوی مجلس صورت بگیرد، بنابراین ما در کمیسیون بهداشت و درمان لیست این دارو‌ها را بررسی می‌کنیم و دارو‌هایی که مصرف آن‌ها ضروری نباشد را حذف خواهیم کرد.تاريخ : جمعه 15 دی 1396برچسب:اخبار, خبر روز, خبری, سلامت, بهداشت, دارو, بیمه, حذف چند دارو از بیمه, مسکن, | 18:34 | نويسنده : ماه |
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد
مترجم سایت

مترجم سایت

کد اخبار