اسلاید شو

موس را روی مطلب نگه دارید )) *** به سایت خودتون خوش آمدید ** کاربران گرامی از طریق سایت ما راحت به سامانه های دولتی ، ارگانها و ادارات وصل شوید از سمت چپ منوی موضوعات سایت گزینه مورد نظر را انتخاب و وارد سامانه شوید به راحتی میتوانید فیش حقوقی خود را از سامانه مورد نظر دریافت نمایید. باتشکر مدیریت سایت اطلاعات عمومی !

مجموعه: اخبار اجتماعی

 

 
خبرگزاری ایسنا با طیبه سیاوشی، نایب رییس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی و رییس کمیته زنان، خانواده و ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس گفتگویی درباره جوانان، ازدواج و هویت فرهنگی داشته است که بخشی‌هایی از آن را می‌خوانید.

خبرگزاری ایسنا با طیبه سیاوشی، نایب رییس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی و رییس کمیته زنان، خانواده و ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس گفتگویی درباره جوانان، ازدواج و هویت فرهنگی داشته است.

بخشی‌هایی از این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

به نظر شما چه عامل یا عللی باعث تغییرات بنیادین در معیارها و الگوهای ازدواج جوانان شده است؟

فضای مجازی فرصتی را برای جوانان به وجود آورد که صرف نظر از روستایی و شهری بودن آنان شرایط جدیدی غیر از شرایط و ضوابط سنتی ازدواج را تجربه کنند و البته امکان منع کردن جوانان از حرکت بر اساس معیارهای جدید آشنایی و ازدواج، وجود ندارد؛ چه آنکه هرگاه این گونه رفتار شده است، جامعه راه‌های جدیدی را برای خروج از محدودیت‌ها و منع‌ها پیدا کرده است.

فضای مجازی، فرصت‌های فراوانی را برای آشنا شدن، تبادل اطلاعات و ارائه آموزش‌های مختلف در اختیار جوانان گذاشته است به عبارت روشن‌تر فضای مجازی کارکرد آموزشی و پرورشی که در گذشته بر عهده دولت و خانواده‌ها بود را بر عهده گرفته و با عملکرد ضعیفی که این دو نهاد اصلی داشته‌اند توانسته جایگزین آنها شود. البته یکی دیگر از علت‌های شیوع این شیوه ازدواج، مخالفت با سپردن کار به تشکل‌های مردم نهاد فعال در این حوزه بود. این تشکل‌ها به دلیل عدم اقبال مراجع رسمی نتوانستند نقش رابط بین جامعه سنتی و مدرنیسم را به خصوص در مقوله ازدواج، ایفا کنند.

در کشورهای توسعه یافته روابط دختر و پسر از دوره ابتدایی به بچه‌ها آموزش داده می شود. تکرار می‌کنم موکول کردن این آموزشها به دوره دانشگاه درست نیست و دیر است اما متاسفانه مسؤولان نظام آموزش کشور تازه یادشان می‌افتد که در دانشگاه باید روابط جوانان آموزش داده شود.

آمار پسران مجرد ما بیشتر از دختران مجرد است. علت ازدواج نکردن جوانان چیست و چرا پسران ما تمایلی به قبول مسؤولیت ندارند؟

دقیقا همین موضوع مسئولیت‌پذیری است. این مسئله بیشتر در کلانشهرها دیده می شود. اگر از دلایل غیراخلاقی بی رغبتی جوانان برای ازدواج چشم پوشی کنیم باید گفت مباحثی وجود دارد که مربوط به حوزه «مسؤولیت پذیری» آنان می شود که در نهایت ازدواج را برای آنان «خطیر و دشوار» می کند. این مسئله به حدی سخت و دشوار دیده می شود که جرات نمی‌کنند وارد آن شوند.

جوانان به ویژه پسرها نسبت به پدرانشان از نداشتن چه چیزی رنج می برند که حاضر به قبول مسؤولیت‌هایی مثل مسؤولیت ازدواج نیستند؟

پاسخ: پاسخ به این سوال نیازمند اظهارنظر کارشناسان علوم مختلف است، اما به نظر بنده بخش قابل توجهی از این مسئله به نقصان نظام آموزشی کشور مربوط می‌شود و البته خانواده ها نیز بستر آموزش و پرورش فرزندانشان را همچون قدیم به وجود نیاورده اند. حاکمیت باید برای وضعیتی که بر نظام آموزشی کشور حاکم است در راهبردهایش توجه کند.

از سویی حضور جوانان در گروه‌های همسان تاثیر بسزایی در طرح مسائل، مشکلات و نیازهای آنان دارد. والدین این جوانان در فرصت‌ها و موقعیت‌هایی که جامعه سنتی در گذشته برایشان به وجود آورد، آموزش دیده و تربیت شدند. متاسفانه فرصت تبادل نظرات و دیدگاه‌ها، خواسته و نیازها و مشکلات برای جوانان در گروه‌های هم سن و سال به وجود نیامده است ولی از آنان می‌خواهیم ازدواج کنند در حالی که هنوز از نظر اجتماعی نیاموخته‌اند با جنس مخالف چه ارتباطی داشته باشند و در یک رابطه حقوق طرفین چیست؟ به همین دلیل است که با جوانانی روبرو می‌شویم که به یک باره و کاملا احساسی تصمیم به ازدواج می‌گیرند یا یک دفعه تصمیم می‌گیرند سر کار نروند.

برای فرزندان این والدین نیز فضای مجازی و دانشگاه به وجود آمد و دسترسی به اطلاعات برایشان در کسری از ثانیه امکان پذیر شد و این جوانان مرتبا شرایط خود را با شرایط جوانان در کشورهای توسعه یافته مقایسه می‌کنند و شرایط جدیدی را تجربه می‌کنند به بیان روشن‌تر فضای قرن بیست و یکم با فضای قرن بیستم کاملا متفاوت است و اصلا نمی‌توان جوانان را سرزنش کرد که چرا همانند پدرانشان نشده‌اند.

چقدر خانواده‌ها، صدا و سیما و نظام آموزشی کشور در آگاهی بخشی در زمینه ازدواج به جوانان موثر هستند؟

حال فرهنگ عمومی جامعه امروز ایران، خوب نیست. خانواده‌ها نتوانسته‌اند وظایف و کارکرد سنتی و کارکرد جدید خود را به درستی ایفا کنند. دولت و وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و وزارت علوم نیز نتواستند وظایف آموزشی و پرورشی خود را به درستی انجام دهند. رسانه ملی وظیفه بسیار بزرگی دارد. ود. تیزرهای آموزشی کوتاه بسیار موثر هستند و با بودجه کم می توان تهیه کرد و بسیار می‌تواند راهگشا باشد. سرعت و حجم اطلاعات در فضای مجازی و حجم دگرگونی‌ها در این عرصه به حدی بالاست که جوانان فرصت و حوصله گوش کردن به صحبتهای طولانی را ندارند در چنین وضعیتی شبکه های ماهواره‌ای و فضای مجازی وظیفه آگاهی بخشی و تربیت جوانانمان را انجام می‌دهند.تاريخ : پنج شنبه 9 فروردين 1397برچسب:ازدواج, اخبار, خبر, اجتماعی, طلاق, زندگی, فضای مجازی, سنتی, | 10:28 | نويسنده : ماه |
تاريخ : جمعه 11 اسفند 1396برچسب:اخار,خبر, سقوط هواپیمای تهران - یاسوج, پزشک قانونی, جسد, کارشناس, | 21:38 | نويسنده : ماه |

مجموعه: اخبار اجتماعی

 

خبرگزاری فارس: حذف آمار ماهانه «تعاونی‌های منحل» و «راکد» از گزارش‌های وزارت کار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ویژگی‌های تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال ۹۶ در کل کشور طبق گزارشات سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون نشان می‌دهد که در بهمن‌ماه سال۹۶، تعداد ۳۹۸ تعاونی و یک اتحادیه در کل کشور به ثبت رسیدند.

بر اساس این گزارش، تعداد کل اعضای تعاونی‌ها ۵۹۰۵ نفر و تعداد فرصت شغلی ۵۸۱۳ نفر و سرمایه اولیه حدود ۵۲ میلیارد ریال است.

همچنین، متوسط تعداد اعضاء و فرصت شغلی مربوط به این تعاونی‌ها به ترتیب ۱۵ و ۱۵ نفر است که استان‌های فارس با تعداد ۳۷، بوشهر و کرمان به ترتیب هر یک با تعداد ۲۴ تعاونی بیشترین تعاونی‌های ثبت‌شده در این ماه را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش فارس، بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده به ترتیب در فعالیت‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با تعداد ۱۶۳ و ۱۰۸ واحد است. همچنین تعاونی‌های بخش کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۲۴۶۸ و ۹۳۹ نفر دارای بیشترین اعضاء هستند که بیشترین فرصت شغلی مربوط به تعاونی‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۲۲۲۵ و ۱۳۲۸ نفر است.

در این میان، مقایسه عملکرد بهمن ۹۶ نسبت به دی‌ماه امسال نشان می‌دهد که تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال جاری ۳۹۸ واحد در مقایسه با ماه گذشته ۳۵۱ واحد، افزایشی معادل ۱۳ درصد دارد و تعداد اعضاء افزایشی معادل ۱۲ درصد و تعداد فرصت‌های شغلی افزایشی معادل ۹ درصد را به همراه دارند.

در مقایسه عملکرد بهمن‌ماه امسال با بهمن سال گذشته مشخص شد که تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال جاری ۳۹۸ واحد در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۳۹۱ واحد افزایشی معادل ۲ درصد دارد که این میزان برای تعداد اعضاء کاهشی معادل ۴۶ درصد و تعداد فرصت شغلی افزایشی معادل ۱۳ درصد را به همراه داشته است.

به گزارش فارس، آمارهای مربوط به تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در حالی به صورت ماهانه و سالانه از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی منتشر می‌شود که تعاونی‌های منحل‌شده در ایام مذکور به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود؛ در این آمارها تنها بخش‌هایی درباره اینکه چه میزان تعاونی‌ها، اعضا و فرصت‌های شغلی افزایش پیدا کرده‌اند، نمایش داده می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که آمار مربوط به ویژگی‌های تفصیلی تمام تعاونی‌های ثبت‌شده کشور توسط عده‌ای خاص که کاربران ستادی و استانی هستند، قابل دسترسی است و برای عموم نمایش داده نمی‌شود.

روشن نیست که حذف برخی از آمارها از ویژگی‌های مربوط به تعاونی‌های با چه اهدافی انجام می‌شود و چرا وزارت کار میلی به انتشار گزارش مربوط به تعاونی‌های منحل و یا حذف‌شده ندارد؟

این درحالیست که در گذشته آمارهای مربوط به انحلال و ایجاد تعاونی‌ها توأمان منتشر می‌شد.

انتهای پیام

 تاريخ : چهار شنبه 9 اسفند 1396برچسب:اخبار, خبر, آمار, فرصت شغلی, تعاونی, اجتماعی, | 10:49 | نويسنده : ماه |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 25 صفحه بعد
مترجم سایت

مترجم سایت

کد اخبار