اسلاید شو

موس را روی مطلب نگه دارید )) *** به سایت خودتون خوش آمدید ** کاربران گرامی از طریق سایت ما راحت به سامانه های دولتی ، ارگانها و ادارات وصل شوید از سمت چپ منوی موضوعات سایت گزینه مورد نظر را انتخاب و وارد سامانه شوید به راحتی میتوانید فیش حقوقی خود را از سامانه مورد نظر دریافت نمایید. باتشکر مدیریت سایت اطلاعات عمومی !


**********برای ادامه مطلب اینجا کلیک کنید**********

8 مه ؛ روز جهاني صليب سرخ و هلال احمرهلال احمر, روز جهاني صليب سرخ و هلال احمر

سال 1984 به افتخار روز تولد دونان، روز جهانی صلیب سرخ نامگذاری شد

 

8 مه ؛ روز جهاني صليب سرخ و هلال احمر

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که منشأ نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر محسوب می‌شود سازمانی است بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل که وظیفه منحصراً بشردوستانه آن عبارت است از حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و خشونت داخلی و یاری‌رسانی به آنها.

 

کمیته بین‌المللی، کار هدایت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های امدادی نهضت را در مواقع منازعات به عهده دارد. همچنین تلاش می‌کند تا با ترویج و تقویت حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اصول بشردوستانه جهانی، از بروز آلام انسانی جلوگیری کند. درواقع با توجه به این‌که گفته می‌شود صلیب سرخ جهانی به عنوان یکی از سازمان‌هایی که فارغ از مسائل سیاسی حاکم بر کشورها و ملت‌ها عمل می‌کند بنابراین داوطلبان این سازمان می‌توانند در برقراری صلح و دوستی و دوری از منازعات، خشونت و اقدامات نافی حقوق بشر نقش موثری داشته باشند.

 

کما این‌که به هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه در هر گوشه از جهان این دلاور مردان به‌خوبی توانسته‌اند اهداف به عضویت درآمدن در این مجموعه را به‌خوبی ایفا کرده و نقش‌آفرینان خوبی در عرصه‌های خطر باشند. جمعیت هلال احمر ایران هم همچون جمعیت‌های صلیب سرخ در سطح جهان، همواره تلاش کرده است، تا فارغ از هرگونه اقدامات نژادپرستانه با انجام فعالیت‌های بشر دوستانه بتواند نقشی در جهت حمایت از حقوق بشر ایفا کند. هر ساله روز جهانی صلیب سرخ در کشورهای مختلف جهان به این امید که روزی صلح و آرامش در سرتاسر جهان حکمفرما باشد، گرامی داشته می‌شود.

 

صلیب سرخ با تلاش چه کسی تاسیس شد؟
در سال 1828 میلادی شخصی پا به این جهان گذاشت که در سن 34 سالگی با نوشتن کتابی توانست بنیانگذار مکتبی باشد که‌ بعدها نام صلیب سرخ را بر آن نهادند. آن شخص کسی نبود جز ژان‌ هانری ‌دونان.


همه چیز از یک جنگ آغاز شد. دهکده‌ای در شمال غربی Manuta واقع در شمال ایتالیا در سال 1859 شاهد صحنه خونینی بین‌ قوای اتریش و متحدان فرانسوی و ساردنی بود و جمعا حدود 50 هزار نفر در این جنگ جان خود را از دست دادند. دونان در سال 1862 براساس مشاهدات عینی خود از این جنگ کتاب خاطراتی را منتشر کرد و در پایان کتاب خواستار تشکیل جمعیت‌های امدادی داوطلب برای کمک به آسیب‌دیدگان این‌گونه حوادث شد.

 **********برای ادامه مطلب اینجا کلیک کنید**********
تاريخ : دو شنبه 8 خرداد 1396برچسب:8 مه روز جهاني صليب سرخ و هلال احمر,صلیب,صلیب سرخ,8مه,هلال احمر,تاریخی,اطلاعات عمومی, | 11:16 | نويسنده : ماه |

گردشگری در جزیره آجری شاه عباس

گردشگری در جزیره آجری شاه عباس

نگین مازندران! این لقبی است که شمال نشینان کشور به مجموعه جنگلی عباس آباد داده اند. باغ تاریخی سرسبزی که در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد تا تفرجگاهی باشد که شاه از آنجا دریا و سرسبزی های پایین دست را دید بزند.

برای گشت و گذار در جنگل سرسبز عباس آباد، باید به 9كیلومتری شمال شرق بهشهر یا به عبارتی 5كیلومتری جنوب جاده بهشهر – گرگان سفر کنید و در میان جنگل های دهکده التپه، راه ها و عمارت های به جا مانده از باغ عباس آباد را ببینید. عمارت هایی که سد و برج کنترل جریان آب، دریاچه مصنوعی، برج های دیده بانی‌، جاده های سنگفرش، دریاچه، سد، صفه و حمام بخش های به جا مانده آن هستند و ذوق تاریخی گردشگران منطقه را زنده می کنند.

در این میان، سالم ترین بنای مجموعه، سد و دریاچه مصنوعی آن است که می گویند شاه عباس در زمان ساخت این بنا، دستور ساخت آن را داده بود. به این ترتیب که در یکی از دره های عمیق سد محکمی بسازند تا آب های زمستانی‌ را از اطراف جمع کرده و برای آبیاری زمین های کشاورزی در تابستان ذخیره کنند. در برج کنترل آب هم دریچه هایی تعبیه شده که با کشیدن آنها آب برای دهکده های اطراف فرستاده می‌شود.

 

گردشگری در جزیره آجری شاه عباس

جزیره شاه عباس

در میان این دریاچه، یک بنای آجری خواهید دید که پایه ای برای کاخ شاه عباس‌ بوده و با پل چوبی‌ معلقی‌ به صفه شمالی‌ متصل می شده است اما در گذر زمان زیر آب رفته و این روزها فقط بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است.


در صفحه 157 کتاب عباسنامه در این باره آمده است: «شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد. در دور و اطراف دریاچه دایره وار با بهترین وجهی‌ چوب بندی و نرده کرده و آن حدود را نیز به بهترین وجهی‌ زینت داده بودند و بر کنار دریاچه ای که از آب زلال سرشار بود، چراغ هایی‌ چیده و از فروغ و روشنایی‌ آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر )‌ رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی‌ نشست …»

 

 

گردشگری در جزیره آجری شاه عباس

دسترسی به این عمارت ها از طریق جاده باریک آسفالته ای که در 4 کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی‌ ساری-گرگان متصل می‌شود، امکان پذیر است. این جاده باریک از میان جنگل و دهکده التپه می گذرد و شما را به این مجموعه تاریخی وارد می کند. این صفه روی تپه ای با ارتفاع 30 متر از کف استخر و به شکل پلکانی‌ ایجاد شده بود و با جریان جوی آب در داخل آن، شکل و شمایل یک باغ ایرانی را به وجود می آورد.

پارک جنگلی عباس آباد

بعد از بازدید از بناهای تاریخی عباس آباد، نوبت گشت و گذار در پارک 138هکتاری عباس آباد است. پارکی که با طبیعت دیدنی و چشمه هایش می تواند فرصت خوبی برای گشت و گذار و استراحت شما فراهم کند.


در گوشه و کنار این پارک جنگلی می توانید درختان بلوط، خرمندی، توسكا، راش، داغداغان، لرگ، افرا، شیردار، انجیر، توت، ازگیل، انار، عشقه، تمشك و گوجه وحشی را ببینید و البته از امکاناتی مثل رستوران، قهوه خانه سنتی، كباب خانه، سوپر ماركت، نمازخانه، قایق های دریاچه مصنوعی و… استفاده کنید.صفحه قبل 1 صفحه بعد
مترجم سایت

مترجم سایت

کد اخبار