اسلاید شو

موس را روی مطلب نگه دارید )) *** به سایت خودتون خوش آمدید ** کاربران گرامی از طریق سایت ما راحت به سامانه های دولتی ، ارگانها و ادارات وصل شوید از سمت چپ منوی موضوعات سایت گزینه مورد نظر را انتخاب و وارد سامانه شوید به راحتی میتوانید فیش حقوقی خود را از سامانه مورد نظر دریافت نمایید. باتشکر مدیریت سایت اطلاعات عمومی !

 

با همسر بد بین خود چگونه رفتار کنم؟

رفتار با همسر بدبین

رفتار با همسر بدبین , ممکن است همسرتان به شما تمایلی نشان ندهد یا اینکه چون سابق به حسابتان نیاورد

یا مدام مؤاخذه و سؤال پیچ‌تان کند، اجازه ندهید این رفتارها ادامه پیدا کنند و تبدیل به یک عادت غلط
شوند.

یکی از خوانندگان نوشته است:

زندگی و همسرم را بسیار دوست دارم اما یک روز فقط از سر کنجکاوی به تلفن خواستگار سابقم
پاسخ دادم، همسرم متوجه شد و از آن روز به بعد بشدت نسبت به من بدبین است؛ مدام مرا چک
می‌کند، با القاب بسیار بد مرا خطاب می‌کند، تحقیرم می‌کند و…
لطفاً مرا راهنمایی کنید:

اشتباه هایتان را بپذیرید

در مقابل حساسیت‌های همسرتان، جبهه‌ گیری نکنید، بپذیرید شما اشتباه کرده اید به خاطر یک وسوسه
لحظه‌ای، پایه زندگی‌تان را سست کرده اید.
به هیچ وجه در صدد دفاع از خود برنیایید و بر کلام و رفتار خودتان که ممکن است از سرعصبانیت
گاه شدت افراطی نیز به خود بگیرد، مسلط شوید.
مثلاً هرگز نگویید: «جواب دادم که دادم، حالا چی میگی؟»

برای صمیمیت قدم بردارید

ممکن است همسرتان به شما تمایلی نشان ندهد یا اینکه
چون سابق به حسابتان نیاورد یا مدام مؤاخذه و سؤال پیچ‌تان کند، اجازه ندهید این رفتارها ادامه پیدا کنند و
تبدیل به یک عادت غلط شوند.
بهتر است هر چه سریعتر پرونده این ماجرا را بررسی کرده و با تعیین حدود، برای همیشه آن را مختومه
اعلام کنید؛ باز گذاشتن مدام پرونده، باعث می‌شود شدت تنفر و نفرت همسرتان نسبت به شما زیادتر شده
و شما نیز به مرور زمان خسته از این حالت شوید و درصدد جبران به نحوی که شاید شایسته و
بایسته نباشد، برآیید.

به همسرتان نزدیک شوید

به همسرتان نزدیک شوید اگر چه شاید با استقبال مناسبی مواجه نشوید، تمام تلاش‌تان را بکنید تا صمیمیت‌تان را به
همسرتان نشان دهید؛ مثلاً به او پیام‌های عاشقانه بدهید، لذت زندگی با او را به رخش بکشید، قدردان
محبت‌هایش باشید و…

ابراز ندامت کنید

در جوی صمیمانه با همسرتان به گفت‌و‌گو بنشنید یا اگر برایتان مقدور نیست نامه‌ای برای او بنویسید و تمام ماجرا
را برایش نقل کنید، به او بگویید چرا وسوسه شده اید و چرا جواب تلفنش را دادید (آنچه لازم است
را بگویید نه همه آنچه قبلاً بین شما و آن فرد اتفاق افتاده است)، به او بگویید متوجه اشتباه تان
شده اید و احساس پشیمانی می‌کنید و اکنون حاضرید آن گونه که او تمایل دارد اشتباه تان را جبران کنید
تا اعتمادش را دوباره به دست آورید.

قرارداد ببندید
حرف‌های همسرتان را بشنوید و از او بخواهید بگوید که چگونه می‌توانید اعتماد او را جلب کنید، آنها را یادداشت

کرده و هردو نفرتان آن را امضا کنید.
از همسرتان بخواهید مدت زمانی را که لازم است اعتماد اوراجلب کنید برایتان مشخص کند، به او بگویید/رفتار با همسر
بدبین در این زمان معین شده او می‌تواند شما را هر گونه که دوست دارد مورد محک قرار دهد اما
بعد از آن زمان، مایلید به شما اعتماد کامل داشته باشد و تخطی از مدت زمان قرارداد نکند./رفتار با همسر
بدبین قاطعانه یادآور شوید از آن پس دیگر حاضر نیستید در این باره چیزی بشنوید چون امتحانتان را پس داده‌اید./رفتار
با همسر بدبین 
مشاوره بگیرید
برای اینکه از لطمات بیشتر بر زندگی‌تان پیشگیری کنید یا بتوانید بدبینی همسرتان را درمان کنید، لازم

است با یک مشاور در ارتباط باشید تا ایشان با ارائه یک سری از فنون زوج درمانی، از شدت گرفتن
مشکلاتتان ممانعت کند

سلامت نیوز

persianv.com افسردگی زنان وعوامل ایجاد آن

زنان ممکن است در سه دوران قاعدگی، پس از زایمان و یائسگی دچار افسردگی شوند‎

 

یک متخصص روان‌شناسی عمومی گفت: زنان ممکن است در سه دوران قاعدگی، پس از زایمان و یائسگی دچار افسردگی شوند. پیشگیری و درمان این افسردگی‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد؛ عواملی که گاه ریشه در فرهنگ جامعه و گاه ریشه در حمایت‌نکردن اطرافیان دارد.

 

در نشستی با عنوان «در ژرفای جهان زنانه‌ام» که در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فردوسی برگزار شد، با اشاره به اینکه «به افسردگی سرماخوردگی روانی گفته می‌شود و شیوع بسیار بالایی دارد»، اظهار کرد: افسردگی هزینه‌های بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهد؛ به طوری که تا سال 1990 چهارمین اختلال هزینه‌بر جهان بوده است و تا سال 2015 رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

 

وی با بیان اینکه «تشخیص افسردگی کمتر از حد واقعی است و افسردگی بحران بهداشت جهانی آینده مطرح شده است»، ادامه داد: بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030 افسردگی بزرگترین بار بهداشتی را برای جوامع به خود اختصاص خواهد داد. البته در حال حاضر می‌گویند این اتفاق تا سال 2020 رخ خواهد داد.

 

15 تا 20 درصد افراد به افسردگی مبتلا هستند 

این دکترای روانشناسی عمومی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد که در گروه بزرگسالان 15 تا 20 درصد افراد به اختلال  افسردگی مبتلا هستند. این آمار در ایران 7.7 درصد است؛ بنابراین شیوع اختلال افسردگی بالا است. نکته‌ای که در این اختلال وجود دارد تفاوت‌های جنسیتی است؛ در تمام دنیا شیوع افسردگی در زنان بیشتر از مردان است. بر اساس تحقیقاتی که بر روی بیشترین بیماری‌های زنان و مردان انجام شده است در مردان حوادث عمدی و غیر عمدی و برای زنان اختلالات روانی و در صدر آن‌ها اختلالات روانی افسردگی، با شیوع 26 درصد رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند. 

 

میردورقی با تاکید بر اینکه «نباید به افسردگی تک‌عاملی نگاه کنیم»، گفت: عواملی که برای افسردگی مطرح شده است، عوامل فرهنگی، اجتماعی، محیط‌زیستی، بیولوژی و... هستند. درعوامل اجتماعی هم تبعیض‌ها، کنترل‌گری‌ها و اینکه زنان در بعضی مواقع بر زندگی کنترل ندارند، عنوان شده است. از بعد روان‌شناختی هم نوسانات هورمونی مهمترین دلیل برای افسردگی زنان است.

 

وی تصریح کرد: زنان در دوران‌های قاعدگی، بارداری و یائسگی دائم با نوسانات هورمونی مواجه هستند. تحقیقات نشان می‌دهد هورمون‌ها تاثیر مستقیم بر مغز می‌گذارند. درست است که همه زنان نوسانات هورمونی را تجربه می کنند، اما تمام آن‌ها خلق افسرده را تجربه نمی‌کنند. در نتیجه دلایلی در این زمینه تاثیرگذار هستند که می‌تواند اثر نوسانات هورمونی را تعدیل کند و ما افسردگی را به شکل جدی مشاهده نکنیم.

 

این متخصص روانشناسی عمومی با اشاره به اینکه «نوسانات هورمونی دوران‌های قاعدگی، بارداری و یائسگی منجر به سه نوع افسردگی در زنان می‌شود»، افزود: این نوسانات هورمونی می‌تواند شیوع بیشتر افسردگی در زنان را توجیه کند؛ یعنی زنان علاوه‌بر افسردگی‌هایی که مردان دچار آن‌ها می‌شوند، به دلیل نوسانات هورمونی افسردگی‌های دیگری را هم تجربه می‌کنند.

 

80 تا 90 درصد زنان دچار سندروم پیش‌ازقاعدگی هستند 

میردورقی در خصوص سندروم پیش‌ازقاعدگی  و اختلال ملال عنوان کرد: سندروم پیش‌ازقاعدگی و اختلال ملال پیش از قاعدگی با یکدیگر تفاوت دارند؛ زنان هر ماه به دلیل قاعدگی، پرخاشگر، تحریک‌پذیر و... می‌شوند، اما این دلایل نشان‌دهنده اختلال ملال پیش‌ازقاعدگی نیست. 80 تا 90 درصد زنان قبل از قاعدگی علائمی در خود مشاهده می‌کنند که این علائم به آن‌ها نشان می‌دهد، به دوره قاعدگی نزدیک می‌شوند. مشکل در خواب، تمرکز، تحریک‌پذیری، بی‌حوصلگی و... از جمله این نشانه‌ها هستند. به مجموعه این نشانه‌ها سندروم پیش‌ازقاعدگی گفته می‌شود. 

 

وی ادامه داد: سندروم پیش‌ازقاعدگی 7 تا 10 روز قبل از قاعدگی، یعنی زمانی که تخمک‌گذاری انجام می‌شود، آغاز می‌شود. هنگامی که تخمک‌گذاری صورت می‌گیرد، سطح استروژن کاهش پیدا می‌کند. در اثر افت استروژن علائم سندروم پیش‌ازقاعدگی خود را نشان می‌دهند. این عوامل با شروع دوره بعدی قاعدگی از بین می‌روند. گرچه 80 تا 90 درصد زنان سندروم پیش‌ازقاعدگی را تجربه می‌کنند، اما 3 تا 5 درصد زنانی که سندروم را تجربه می‌کنند، ممکن است علائمشان آن‌قدر شدید باشد که بتوانیم عنوان اختلال ملال پیش‌ازقاعدگی را روی آن بگذاریم.

 

این دکترای روانشناسی عمومی گفت: اختلال ملال پیش‌ازقاعدگی باعث اختلال در عملکرد روزانه فرد می‌شود؛ به طور مثال فرد نمی‌تواند به سر کار یا سرکلاس برود و قادر نیست کارهای روزمره خود را انجام دهد. فرد باید این موضوع را در اکثر دوره‌های عادت ماهیانه در طول یک سال تجربه کند تا بتوانیم بگوییم او دچار اختلال ملال پیش‌ازقاعدگی است. به طور مثال اگر یک فرد دو بار در طول سال این موضوع را تجربه کند، دچار اختلال ملال بیش از قاعدگی نیست. 

 

میردورقی در خصوص راهکارهای درمان اختلال پیش‌ازقاعدگی بیان کرد: مصرف مکمل‌ها در این زمینه بسیار پیشنهاد شده است؛ تحقیقات نشان می‌دهد مصرف ویتامین E در دوران قاعدگی بسیار موثر است. ورزش منظم، مشاوره‌های گروهی که سطح استرس فرد را کاهش دهد و همچنین مصرف دارو برای کاهش درد جسمی پیشنهاد شده است. در مجموع اصلاح سبک زندگی، تغذیه و آرامش فرد در درمان اختلال پیش‌ازقاعدگی مؤثر هستند.

 

افسردگی زنان وعوامل ایجاد آن

اختلال ملال پیش‌ازقاعدگی باعث اختلال در عملکرد روزانه فرد می‌شود‎

 

10 تا 20 درصد زنان دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند 

وی در خصوص افسردگی پس از زایمان عنوان کرد: هر خانمی که دو روز بعد از زایمان گریه کند، مضطرب و تحریک‌پذیر باشد و... دچار افسردگی پس از زایمان نیست. آمارها نشان می‌دهد 60 تا 80 درصد خانم‌هایی که باردار هستند پس از زایمان اضطراب، نگرانی و گرفتگی خُلق را تجربه می‌کنند؛ زیرا برنامه زندگی آن‌ها به هم خورده و وظایفی بر دوش آن‌ها ایجاد شده که در گذشته وجود نداشته است.

 

این متخصص روانشناسی عمومی تصریح کرد: مجموعه علائمی که تحت عنوان گرفتگی خُلق پس از زایمان عنوان می‌شوند باید تا دو هفته پس از زایمان تمام شوند. حمایت اطرافیان مهمترین عاملی است که باعث می‌شود عوامل گرفتگی خلق پس از زایمان ادامه پیدا نکنند. اطرافیان باید به فردی که در نگهداری از یک نوزاد تجربه ندارد، کمک کنند. اگر زنی که زایمان کرده در کنار مادری قرار بگیرد که او هم تازه زایمان انجام داده این موضوع  آرامش را در فرد ایجاد می‌کند.

 

میردورقی گفت: براساس یک تحقیق، زنانی که در زمستان زایمان دارند افسردگی پس از زایمان را کمتر تجربه می‌کنند. علت این موضوع به حمایت اطرافیان برمی‌گردد؛ زیرا در زمستان روزها کوتاه است و اعضای خانواده که بیرون از خانه هستند، زودتر از همیشه به خانه می‌آیند و دور هم جمع می‌شوند؛ بنابراین خانمی که زایمان کرده کمتر در خانه تنها می‌ماند. حمایت و حضور اطرافیان  در اینکه فرد زودتر به روال عادی زندگی برگردد، بسیار موثر است. 

 

وی با اشاره اینکه «10 تا 20 درصد افراد علائم گرفتگی خلق پس از زایمان را بیش از دو هفته و تا یک سال تجربه می‌کنند»، افزود: تشخیص افسردگی پس از زایمان از دو هفته به بعد تا یک سال است. اگر علائم گرفتگی خلق پس از زایمان به اضافه علائمی همچون احساس گناه، اینکه ممکن است فرد به نوزاد خود آسیب برساند، تمرکزنداشتن، بی‌اشتهایی و... ادامه پیدا کند، نشان می‌دهد فرد دچار افسردگی پس از زایمان شده است. در افسردگی پس از زایمان هم همچون اختلال ملال پیش از قاعدگی، نوسانات هورمونی و عوامل محیطی مطرح هستند.

 

این متخصص روانشناسی عمومی خاطرنشان کرد: گرفتگی خلق پس از زایمان تا حدی زیادی طبیعی است اما مشکلات مالی، مشکلاتی که زن با همسر خود دارد، سابقه مشکلات شدید در دوران کودکی همچون تجاوزها و... در ایجاد افسردگی پس از زایمان موثر هستند؛ همچنین افرادی که سندروم پیش‌ازقاعدگی را تجربه کرده‌اند، مستعد افسردگی پس از زایمان هستند.

 

وی در خصوص پیشگیری از افسردگی پس از زایمان عنوان کرد: دراین‌جا مساله آموزش خانم و همسر او بسیار تاثیر گذار است. آن‌ها باید از تغییرات فیزیولوژیک زن به هنگام بارداری آگاه باشند. افراد در بسیاری از موارد به دلیل ترس از آسیب‌رسیدن به جنین رابطه جنسی در دوران بارداری را کنار می‌گذارند، در حالی که می‌توان از طریق آموزش‌هایی که داده می‌شود، این رابطه را در هنگام بارداری هم برقرار کرد. باید آموزش‌هایی به آقایان داده شود که آن‌ها نسبت به علائم تهوع و... خانم بی‌تفاوت نباشند و او را درک کنند. همچنین باید در خانه آرامش روحی و آسایش وجود داشته باشد. 

 

میردورقی گفت: اگر افسردگی پس از زایمان بسیار شدید بود، فرد باید به روان‌پزشک مراجعه و دارو مصرف کند. درصورت شدیدنبودن افسردگی پس از زایمان، فرد می‌تواند به مشاور مراجعه کند. صحبت‌کردن می‌تواند موجب تسکین شود. در موارد شدید افسردگی پس از زایمان هم مشاوره در کنار مصرف داروهای روانپزشکی توصیه می‌شود.

 

گرگرفتگی مهمترین مشکل دوران یائسگی 

این دکترای روانشناسی عمومی  در خصوص افسردگی دوران یائسگی عنوان کرد: یائسگی دوره‌ای است که همیشه بوده و خواهد بود. قدرت باروری زنان از 40 سالگی تا 60 سالگی به دلیل کاهش استروژن به ناباروری تبدیل شده و قاعدگی آن‌ها قطع می‌شود. قطع‌شدن دوران قاعدگی هم به صورت یک‌باره نیست و معمولاً تدریجی اتفاق می‌افتد. به طور مثال، در ابتدا دوره عادت ماهانه نامنظم و سپس قطع می‌شود.  

 

میردورقی با بیان اینکه «قطع‌شدن عادت ماهیانه مشکلات جسمی خاصی را برای زنان ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها گُرگرفتگی شدید است»، تصریح کرد: این گُرگرفتگی باعث اختلال در خواب شبانه می‌شود. مشکلات قلبی و عروقی، پوکی استخوان، کاهش میل جنسی و... از دیگر مشکلاتی است که در دوران یائسگی به وجود می‌آید. این مشکلات جسمی که پیامد یائسگی هستند باعث می‌شود فرد از نظر روانی هم درگیر شود. به طور مثال، فرد احساس می‌کند او دیگر تمام شده است، میل جنسی ندارد و آن خانم فعالی که در گذشته بوده، نیست.

 

این متخصص روانشناسی عمومی خاطرنشان کرد: عده‌ای از زنان و نه تمام آن‌ها، افسردگی، غمگینی و خُلق منفی را در دوران یائسگی تجربه می‌کنند. در این‌جا هم عوامل دیگری در افسردگی دوران یائسگی دخیل هستند؛ به طور مثال خانمی که یائسه شده است همسر او هم فوت کرده، همچنین فرزندانش در خانه نیستند و او سندروم آشیانه خالی را تجربه می‌کند و از طرفی در فرهنگ محدودکننده‌ای قرار دارد که می‌گوید زن دیگراز 50 سالگی نباید هر رفتاری داشته باشد، هر رنگ لباسی بپوشد و... تمام این عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهند که افسردگی دوران یائسگی بیشتر ایجاد شود.

 

مصرف ویتامین D افسردگی دوران یائسگی را کاهش می‌دهد 

میردورقی در خصوص راهکارهای کاهش افسردگی دوران یائسگی گفت: مصرف ویتامین E وD در این زمینه پیشنهاد شده است. براساس یک تحقیق خانم‌هایی که در دوران قبل از یائسگی در رژیم غذایی خود ویتامین D مصرف می‌کرده‌اند، در دوران یائسگی کمتر دچار افسردگی شده‌اند. کاهش مصرف شیرینی، قهوه و شکلات به این دلیل که کاهش‌دهنده استروژن هستند، به زنان میان‌سال توصیه شده است. مصرف داروهای گیاهی می‌تواند به افزایش استروژن کمک کند. در پایان هم درمان‌های هورمونی پیشنهاد می‌شود که استروژن را افزایش دهند.

 

beytoote.com متقاعد کردن دیگران

ترفندهای زیادی برای متقاعد کردن دیگران وجود دارد‎

 

ترفندهای زیادی برای متقاعد کردن دیگران وجود دارد. در این مقاله به روش هایی برای قانع کردن دیگران اشاره شده است. با شوخ طبعی و خنده راحت تر می توان دیگران را متقاعد کرد.

 

بیشتر افراد ترفندهای مختلفی را برای متقاعد کردن دیگران به کار می برند.

 

البته برخی از روش ها از نظر اخلاقی درست نیستند اما اگر می خواهید تحت سلطه دیگران قرار نگیرید، بهتر است حداقل این روش ها را بشناسید.

 

آگاهی می تواند شما را از چنین خطری مصون نگهدارد.

  

اثر لنگر انداختن 

بنابر تحقیقات، هنگام مذاکرات و مطرح کردن خواسته ها، فرقی نمی کند چه باشد، کسی که زودتر پیشنهاد یا خواسته خود را مطرح می کند، موقعیت خود را محکم تر کرده و بر دیگری برتری پیدا می کند.

 

متخصصان مذاکره، این عمل را "اثر لنگر انداختن" می نامند.

 

طبق این اثر معمولا اولین گزینه های ارائه شده، تاثیر بسزایی روی افراد هنگام انتخاب گزینه ای خاص از میان گزینه موجود می گذارد.

  

سوال های سنگین 

" آیا از کتک زدن زنت، دست برداشتی؟ " افرادی که قرار است به چنین سوال هایی پاسخ دهند، به احتمال زیاد نمی توانند برنده بیرون بیایند.

 

اینگونه سوال ها بار منفی دارند. اگر پاسخ دهنده "بله" بگوید، یعنی اینکه پذیرفته است درگذشته همسرش را کتک می زده است و اگر هم بگوید "نه" یعنی هنوز هم به این کارش ادامه می دهد.

 

معمولا پلیس، هنگام بازجویی از متهم، از چنین ترفندی استفاده می کند.

  

چارچوب بندی 

نوعی ترفند تشویق دیگران وجود دارد که در زندگی روزمره بسیار کاربرد داشته و در مباحث علوم اجتماعی "چارچوب بندی" نام دارد. در این ترفند مسائل به گونه ای چارچوب بندی می شوند که قربانی دست به تصمیمی می گیرد که هیچ پایه و اساس منطقی ندارد.

 

محققان آلمانی در تحقیقی، به بیماران خود در مورد جراحی خاصی گفته بودند که 99 درصد بیماران، بدون عوارض این عمل را انجام داده اند و 49 درصد از بیماران مورد تحقیق بدون نگرانی دست به انجام آن عمل جراحی زدند.

 

اما در تحقیقی دیگر وقتی پزشکان به بیماران توضیح دادند که این عمل جراحی ممکن است از بین 100 نفر، 1 نفر را گرفتار عوارض بد خود کند، فقط 27 درصد از بیماران عمل جراحی انجام دادند. با وجود اینکه در هر دو حالت نتیجه یکسان بود، اما روش ارائه اطلاعات روی افراد ، اثرات متفاوتی گذاشته بود. 

 

استدلال مقابل 

پیش از شروع هر جر و بحثی، سعی کنید استدلال های مقابل احتمالی طرف گفتگوی تان را نیز درنظر بگیرید. و با خود بیندیشید چگونه می توانید از پس آن استدلال ها برآیید.

 

بدین ترتیب کنترل تان را از دست نداده و می توانید با اطمینان برنده مباحثه در جریان باشید.

  

وجدان 

اگر فردی رازی را با شما در میان گذاشت، پس این احتمال را بدهید که او همین انتظار را از شما خواهد داشت.

 

انسان به طور غریزی دوست دارد در رابطه ای که تعادل دارد، باشد. بنابراین افرادی که در قانع کردن دیگران حرفه ای هستند، معمولا در برابر لطف های کوچک خود، چیزی طلب نمی کنند.

 

سپس بعد از گذشتن یک مدت نسبتا طولانی، درخواستی بزرگ از طرف مقابل خود دارند و طرف مقابل هم به دلیل وجدان و احساس گناه نمی تواند این درخواست را رد کند.

  

شوخ طبعی 

افرادی که پیام خود را با شوخ طبعی به دیگران می رسانند، بسیار راحت تر می توانند آنها را قانع کنند.

 

وقتی موجب لبخند و خنده دیگران شوید، راحت تر می توانید توافق آنها را به دست آورید.

 

کاوش 

چه بخواهید در یک کنفرانس شرکت کنید یا در مدرسه یا دانشگاه مطلبی ارائه دهید، مسلما افرادی هستندکه به شما حمله می کنند.

 

به طور مثال ممکن است قصد داشته باشید فکر و ایده ای را در محل کارتان مطرح کنید و همکاران بدون گوش کردن به شما، ایده تان را به باد انتقاد بگیرند.

 

در اینگونه مواقع می توانید صحبت هایشان را به سوال تبدیل کنید.

 

مثلا، "منظورتان از آن حرف چه بود؟"، "می شود یکبار دیگر حرف تان را تکرار کنید؟" این روش کافی است تا طرف مقابل تان، این بار بیشتر مراقب حرف زدن خود باشد و حتی دیگر نتواند به راحتی گفته های شما را نادیده بگیرد.

  

تکرار 

تکرار، روشی عالی برای وارد کردن پیامی به درون مغز است. چنانچه حرف تان را تکرار کنید، حتی بیش از حقیقت قدرت خواهد داشت، چراکه مغز ما پس از شنیدن مکرر سخنی، سرانجام آن را به عنوان یک حقیقت می پذیرد.

  

تصور بدترین سناریو 

همیشه با پیش کشاندن بدترین سناریو می توانید دیگران را به انجام دادن کاری تشویق کنید. 

 

وقتی کاری کنید که طرف مقابل تان از موضوعی نگران شود، او دیگر از آن دفاع نخواهد کرد و سخنان شما را می پذیرد.

  

فشار زمان 

این روش هم بسیار جواب می دهد. در این ترفند طرف مقابل تان را وادار می کنید در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته شما پاسخ دهد.

 

این ترفند موثر است زیرا بیشتر مردم وقتی از نظر زمانی تحت فشار قرار گیرند، خیلی زودتر تسلیم می شوند. مثلا می توانید بگویید، "میل خودتان است، من 5 دقیقه دیگر مجبورم بروم و بعد نمی توانید با من تماس بگیرید." 

 

چنین عبارت هایی روی فرد استرس منفی ایجاد می کند و او مجبور می شود هرچه سریع تر واکنش نشان دهد و چه بسا راحت تر خواسته شما را بپذیرد.

 

موفق به متقاعد كردن

افرادی که پیام خود را با شوخ طبعی به دیگران می رسانند راحت تر میتوانند آنها را قانع کنند‎

 

واژه های قدرتمند 

واژه های زیر به نظر بسیار کوچک و بی اهمیت می آیند اما آنها تاثیری فوق العاده روی دیگران می گذارند. اگر از قدرت واژه ها با مهارت استفاده کنید می توانید روی تصمیم گیری های دیگران تاثیر بگذارید.

  

1- برای اینکه / به این دلیل که ( واژه های مربوط به منطق) 

با ترفند به کار بردن دلیل کاری، به راحتی می توان دیگران را قانع کرد. حتی اگر آن دلیل پوچ و واهی باشد. این روش به وسیله محققان در یک آزمایش بررسی شد و جواب مثبت گرفت.

 

در آن تحقیق، عده ای در صف کپی گرفتن ایستاده بودند و فقط 7 درصد از آنها در برابر درخواست اینکه "می شود من زودتر از شما کپی بگیرم، برای اینکه خیلی عجله دارم." مخالفت کردند. 

 

2- فقط (استفاده از این واژه به منظور کم اهمیت جلوه دادن) 

استفاده از کلماتی مانند " فقط" و " صرفا" معمولا از اثر عبارت های منفی روی فرد مقابل کم می کند و احتمال اینکه او در برابر حرف هایی که می شنود، مقاومت کند بسیار کم می شود.

  

3- هنوز (واژه های نشاندهنده امید) 

اگر به جمله تان واژه " هنوز" بیفزایید( به طور مثال "من هنوز آن را نمی دانم." )، به طور خودکار اعتماد شنونده را به دست می آورید و این احساس را به او می دهید که برای رسیدن به چیزی، فقط به زمان بیشتری نیاز هست.

  

4- آمار (در مورد مسائل علمی) 

اگر برای تایید گفته هایتان از اعداد و آمار استفاده کنید، احتمال اینکه مخاطبان تان حرف هایتان را باور کند، بسیار افزایش می یابد.

 

البته مراقب باشید استفاده بیش از حد از ارقام و آمار نتیجه عکس می دهد.

  

5- دقیقا (استفاده از این واژه به منظور نشان دادن دقت) 

اطلاعات دقیق، میزان اعتبار شما را بالا می برد تا جایی که طرف گفتگوی تان می تواند به آنچه که می گویید اعتماد کند.

  

6- ما (ایجاد حس مشترک بودن) 

این واژه باعث می شود که فرد مقابل تان با شما و ارزش هایتان احساس مشترک بودن نماید و راحت تر با گفته هایتان موافقت نماید.

  

7- فورا (القاء ضرورت) 

واژه های "سریع"، "بلافاصله" و یا " فورا"، درست مانند مواد مخدر عمل کرده و موجب واکنش مغز می شوند.

 

در اسکن های مغزی معلوم شده که فقط شنیدن این واژه ها می تواند در ضمیر ناخودآگاه فرد، لذت ناشی از امید انجام کاری در زمان نه چندان دور را به وجود آورد و بدین ترتیب فرد خیلی زودتر قانع می شود.

 

8- در عین حال (به روز بودن) 

به کار بردن "در عین حال" یا "در ضمن" دانش فعلی تان و اینکه اطلاعات تان به روز است را نشان می دهد.

  

9- نام (شخصی) 

هیچ واژه ای نمی تواند به اندازه اسم خود فرد، مهارکننده باشد.

 

معمولا نام افراد برای آنها خوش آهنگ ترین اصوات هستند.

 

با قرار دادن واژه "لطفا" کنار اسم فرد طرف گفتگوی تان، او را به تایید گفته های خود تشویق کنید. 

 

10- خوب (تعریف و تمجید) 

وقتی از افراد تعریف و تمجید می شود، احتمال اینکه با صحبت طرف های گفتگوی خود موافقت کنند، حتی اگر آن صحبت ها با عقایدشان سازگاری نداشته باشند، بسیار افزایش می یابد.

  

beytoote.comصفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد
مترجم سایت

مترجم سایت

کد اخبار